OZ BÜYÜCÜSÜ – L. FRANK BAUM KİTAP YORUMU

Bi Poşet Kitap | 12:30 |

KÜNYE:

Adı: Oz Büyücüsü
Orijinal Adı: The Wonderful Wizard of Oz
Yazar: L. Frank Baum
Çeviren: Volkan Yalçıntoklu
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2015


Alıntılar:

-“Neden bu güzel ülkeyi bırakıp o Kansas dediğin, kurak, gri yere gitmek istediğini anlayamıyorum.” “Beynin yok da ondan,” diye yanıtladı kız. “Biz etten kemikten yapılmış insanlar güzel bir ülkede yaşamaktansa, ne kadar bunaltıcı ya da gri olursa olsun, evlerimizi tercih ederiz. Ev gibisi yoktur.” Korkuluk içini çekti. “Tabii ki anlayamıyorum,” dedi. “Sizin başlarınız da, benimki gibi, samanla dolu olsaydı güzel yerlerde yaşardınız ve Kansas’ta hiç kimse olmazdı. Beyinlerinizin olması Kansas için büyük bir şans.”

-“Bir şarlatan olmayı nasıl bırakabilirim ki,” dedi, “hele insanlar yapılamayacak şeyler yapmamı isterlerken.”

Ben Ne Düşünüyorum?

Haftasonu okuduğum bir diğer güzellik de Oz Büyücüsü oldu.Araya giren kitaplar sebebiyle ancak bugün yayınlayabiliyorum. Bu kitapla ilgili en sevdiğim şey çocukluğumun kitapları gibi kokmasıydı. Okurken hala ilkokul çağlarında olduğum, paralarımı biriktirip biriktirip kitap aldığım sonra da bir çırpıda okuyup bitiriverdiğim günler geldi aklıma.

Evet, Oz Büyücüsü de benim geç kaldığım kitaplardan biri oldu; ama bu aldığım keyfi hiçbir şekilde azaltmadı. Belki o zamanlar okusam çok daha fazla severdim bilmiyorum. Fakat şu anki sevgim de gayet yeterli bence :D

Dorothy adında küçük bir kızın hikayesi bu. Teyzesi ve eniştesiyle bir çiftlik evinde yaşıyor. Fakat bir gün öyle büyük bir kasırga kopuyor ki sığınağa inemeden küçük kızı ve köpeği Toto’yu evle birlikte uçuruyor. Başta biraz korksalar da sonra evin düşmediğini görünce gidip yatıyorlar ve uyandıklarında evin havada olmadığını, bir yere konmuş olduğunu görüyorlar. Kansas gibi gri bir yerde yaşayan Dorothy, geldiği bu yerin yeşilliği karşısında hayrete düşüyor. Bir süre sonra daha önce görmediği türden canlılar gelip ona büyük bir iş yaptığından Kötü Cadı’yı öldürdüğünden, öyleyse onun da büyük bir cadı olduğundan bahsetmeye başlıyorlar. O da sadece yolunu kaybetmiş küçük bir kız olduğunu, cadıların hala var olmadığını zannettiğini söylüyor. Sana ancak Oz Büyücüsü yardım edebilir denilince Oz Büyücüsü’nü bulmak üzere yola çıkıyor küçük kız da.

Tek başına çıktığı yolculukta bir süre sonra güzel dostluklar ediniyor ve bir korkuluk, bir teneke adam ve bir de korkak aslanla devam ediyor yoluna. Arkadaşlarının da kendine göre istekleri var Oz Büyücüsü’nden. Korkuluk bir beyin, Teneke Adam bir kalp, Korkak Aslansa bir parça cesaret istiyor. Fakat Oz Büyücüsüne ulaşmak hiç de kolay olmuyor. Yol boyu birçok zorlukla karşılaşıp onları atlatmaya çalışıyor dostlarımız. Tüm bu hikayenin arkasında ince ince de mesajlar var. Bir kalp için, bir beyin ve cesaret için büyülere ihtiyacımız var mı gerçekten? Yoksa sadece olduğumuza inandığımız kişi miyiz?

Güzel bir dostluk ve çokça da macera. Kısacası bu kitapta bir çocuğun ihtiyacı olan her şey var!

Puanlama:

-Kapak Tasarımı: 5/5 (%5)
Kapakta kahramanlarımız gayet sevimli bir şekilde resmedilmiş, ben çok sevdim :)        

-İsim – Kitap Uyumu: 5/5 (%5)
Tam puan!

-Özgün Konu – Özgün Anlatım: 5/5 (%30)
Bildiğimiz hikayelerle ufak tefek benzerlikleri olsa da bu bambaşka bir hikaye. Üstelik tüm o hikayelerin de önünü açmış bir hikaye.

-Yazarın Dili:  5/5 (%30)
Gayet akıcı ve hoş :)

-Kitabın Dünyası: 5/5 (%30)
Sizi içine alıyor kesinlikle, türlü türlü maceralar yaşayacağınız gerçek dünyadan ufak bir kaçış için doğru bir tercih olacaktır :)

Kitabın Puanı: 5/5

18 yorum:

 1. aaaayyy foto süper ya sen mi çektin :)

  oz büyücüsü çok severim of offfff :D

  yaa mert çok güzel yapmamış di mi videoyu bence deee :) 2de neler olacak yaaaa sence ne dersin haha :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben çektiim :) valla acayip merak ediyom bakalımm :)

   Sil
 2. Sanırım tan benlik bir kitap gördüm ^^ Ellerine sağlık, resme de ayrı bir bayıldım :))

  YanıtlaSil
 3. Yaşasııın ^^ Bir kişi daha okumuş :) Ben çook seviyorum wizard of oz'u ^^ Şimdi filmini de izle bence mutlaka. Eski okanı ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. eskisi de çok eskiymiş be yenisi güzel değil mi eski film fobim var da :D

   Sil
 4. Bu kitapları tekrar senin gözünden hatırlamak çok güzel oluyor :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hii okumak da çok keyiflii iyi ki çocukken okumamışım diyorum bazen :D

   Sil
 5. filmini de izleseneeee ne güzel yaaaaa filmiiii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. izliyceem sence hangisi deep eski film mi yeni mii :)

   Sil
  2. eskisi güzel ama taam sen yeniyi izleeee o zamaan :)

   Sil
  3. hahah ikisini de deniycem bakalım :D

   Sil
 6. Sen her geçen gün kitap fotoğrafı konusunda uzmanlaşıyorsun. Beğenerek takip ediyorum :-)

  YanıtlaSil
 7. Yeni bitirdim okuduğum kitabı em alsam diye düşünürken iyi ki buraya denk gelmişim dedim kendi kendime. Bunu not aldım temin edeyim teşekkürler. Bana da beklerim :)
  yazimbari.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok mutlu oldum böyle düşünmene :) çocukluğunu yeniden yaşatacak bi kitap olcak :)

   Sil
 8. Ya masalını dinledim ben bu kitabın ya filmini -animasyon- izledim yada okudum emin değilim. Ama tekrar okuyasım geldi :D

  YanıtlaSil

Blog / Site linki içeren yorumlar yayınlanmayacaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Tasarım: Zuri